Данило Мијатовиќ ново засилување за МЗТ Скопје

2015 21 Мар

Српскиот интернационалец Данило Мијатовиќ е нов член на македонскиот кошаркарски првак, МЗТ Скопје Аеродром. Мијатовиќ (206см, 31г) е искусен кошаркар кој игра на позицијата крилен центар/центар која во моментов е најдефицитарна во ростерот на МЗТ Скопје. Данило Мијатовиќ во својата кариера има настапувано за Врбас, Војводина, Спартак, Раднички, Анвил, додека оваа сезона оваа играше за Тимба Тимисоара во романското кошаркарско првенство од каде што доаѓа во МЗТ Скопје.

Ангажманот на Данило Мијатовиќ  во редовите на МЗТ Скопје доаѓа по спогодбениот раскин на договор со канаѓанецот Овен Класен, кој поради повреда ќе мора да паузира подолг период.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page