Александар Чапин потпиша за МЗТ Скопје

2015 04 Мар

Словенечкиот интернационалец Александар Чапин е новото засилување на плејмејкерската позиција за тимот на МЗТ Скопје Аеродром. Искусниот интернационалец во својата кариера има настапувано за многу клубови ширум Европа меѓу кои, Крка, Телеком Бон, Гравелин Данкерк, Панелиноис, Реџо Калабрија, Цимберио Варезе, Паниониос, Локомотив Кубан, Жалгирис, Унион Олимпија и Турк Телеком. Сезонава Чапин ја започна во тимот на Будучност, од каде што прејде во италијанскиот ЈувеКасерта Баскет,  за да сега стане нов член на МЗТ Скопје Аеродром.

Александар Чапин беше избран за најкорисен играч во АБА лигата за сезоната 2012/2013, кога го носеше дресот на Раднички од Крагуевац.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page