Официјално: Алеш Пипан се врати во МЗТ Скопје

2015 26 Фев

Словенечкиот стручњак Алеш Пипан повторно е назначен за шеф на стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродром. Пипан во изминатите 18 месеци беше тренер на Унион Олимпија, додека претходно го предводеше македонскиот шампион во сезоната во која што имаше и најдобар пласман во АБА лигата, а ја освои и дуплата круна во македонскиот кошаркарски шампионат.

Алеш Пипан својот прв натпревар со МЗТ Скопје ќе го има во недела кога на домашен терен ќе ја пречека екипата на Унион Олимпија.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page