Синовец се врати во МЗТ Скопје

2014 23 Дек

Стефан Синовец се враќа во тимот на МЗТ Скопје Аеродром, откако денеска го стави својот потпис за настап со македонскиот шампион до крајот на натпреварувачката сезона 2014/2015. Синовец сезонава ја започна во екипата на Шолнок и по 13 одиграни средби во АБА лигата оствари просек од 10.5 поени и 4 скока по натпревар, односно 10 одиграни натпревари во ЕВРОКУПОТ со просек од 7.9 поени и 6.1 скок по одигран натпревар. Стефан Синовец минатата сезона со тимот на МЗТ Скопје Аеродром ја освои двојната круна. 

Во исто време, КК МЗТ Скопје Аеродром информира дека спогодбено е раскинат договорот со српскиот интернационалец Иван Маринковиќ. Маринковиќ дојде во МЗТ Скопје во декември минатата година и имаше значителен придонесе во освојувањето на двојната титула.. КК МЗТ Скопје Аеродром му посакува многу успех во понатамошната кариера.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page