Соработката крената на повисоко ниво: Нашиот втор тим ќе игра под името МЗТ Скопје УНИ Банка!

2019 10 Окт

Повеќегодишната соработка на МЗТ Скопје Аеродром со сигурно најопштествено-одговорната финансиска институција во нашата држава, УНИ Банка, од денеска е крената на уште повисоко ниво откако е договорено нашиот младински состав во дебитантската и воедно историска сезона во Првата лига да игра под името – МЗТ Скопје УНИ Банка.

Компанијата, која е лидер во многу работи на македонскиот финансиски пазар, го прифати предизвикот да биде спонзор и на тимот во кој ќе настапуваат нашите таленти и кој ќе биде првиот младински состав во елитата и тоа просечна старост на кошаркарите од нешто над 18 години. УНИ Банка со ова покажува дека има верба во нашата иднина, поради што прифати нејзиното ценето име да стои веднаш до нашето во името на вториот клуб што го имаме во Првата лига.

Примерот на оваа банка, воедно, би требало да биде мотив и за другите општествено-одговорни фирми да вложуваат уште повеќе во спортот, што особено се однесува за државните компании кои во последно време како да ја избегнуваат моралната обврска да вложат средства онаму каде што и најмногу и би требале – во македонската спортска иднина.

МЗТ Скопје УНИ Банка своето деби ќе го има во дуел на домашен терен против екипата на Работнички и тоа на стартот од домашното првенство кој е предвиден за претстојниот викенд.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page