Испечатете ја страната

Талентите на МЗТ Скопје се на чекор да ни донесат и втор тим во Првата лига!

2019 16 Мај

Најталентираните кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром кои настапуваат за нашиот втор тим се на чекор до пласман во финалето од плејофот во Втората лига, а со тоа и многу блиску до обзбедување на нашиот клуб втор тим кој би настапувал во најелитната конкуренција.

Тимот предводен од тренерот Горан Крстевски, а за кој претежно настапуваат кошаркари на возраст до 18 години кои се светлата иднина на сино-белиот колектив, во вчерашниот прв полуфинален дуел на домашен терен убедливо го совлада составот на Ангели со 97-79. Серијата се игра според принципот „дома-гости“, а победник ќе биде екипата со подобар вкупен кош-количник. Реванш-дуелот во населбата Кисела вода треба да се одигра претстојниот викенд, во кој на нашите момчиња би им бил доволен и пораз, но не поголем од 18 поени разлика.

Според актите на МКФ, победникот од финалната серија, во која имаме огромни шанси да се пласираме, ќе избори директен пласман во Првата лига, додека поразениот ќе добие дополнителна шанса преку бараж-серија со Шкупи да дојде до место во елитата.

Во второто полуфинале силите ги одмеруваат Карпош Соколи и Академија ФМП.