СООПШТЕНИЕ НА КК МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ

2019 10 Јан

По повод денешните пишувања за некакво влегување на нови газди во КК МЗТ Скопје Аеродром АД Скопје, би сакале да ја известиме јавноста дека сопственичката структура на клубот останува иста каква што е уште од формирањето на акционерското друштво и дека не се планирани никакви промени во тој дел, како и дека клубот не се соочува со никакви финансиски проблеми, што исто така е споменато во написите.

Управата на КК МЗТ Скопје Аеродром е во секојдневна комуникација со голем број успешни компании од земјата и од странство во обид стабилноста на финансиски план да биде уште поголема, а неколку од нив веќе изразија сериозна заинтересираност да станат дел од нашиот спонзорски тим. Истовремено, нашиот клуб располага со идеални услови какви еден спортски колектив во Македонија само би можел да посака, кои ќе продолжиме да ги користиме не само во трката по трофеи и достојна презентација на меѓународен план, туку и за правање расадник на млади таленти од кои бенефит би имала целокупната македонска кошарка.

А, за било каква покрупна промена во клубот, без разлика дали тоа е на организациски или на спортски план, ние веднаш ќе ја известиме јавноста, како што сме правеле и досега. Исто така, остануваме транпарентни и секогаш достапни и за сите други прашања кои медиумите ги имаат за работата поврзана со КК МЗТ Скопје Аеродром.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page