Десеткуваниот МЗТ Скопје Аеродром пружи силен отпор во дуелот со Македонија!

2018 08 Сеп

Десеткуваниот состав на МЗТ Скопје Аеродром, во кој недостасуваа дури седуммина првотимци, пружи и тоа како силен отпор во вечерашната пресметка со репрезентацијата на Македонија (82-94), во контролен меч од затворен карактер одигран во салата „Јане Сандански“.

Четворица од отсутните постојано играа за „противникот“ и тоа Дамјан Стојановски, Андреј Магдевски, Љубомир Младеновски и Дарко Соколов, додека Андреј Маслинко одигра по едно полувреме за двете екипи. Во составот предводен од тренерот Ѓорѓи Кочов не беа ниту полесно повредените Марко Симоновски и Иве Иванов.

Првото полувреме мина во доминација на националниот тим (55-34), додека во вторите две четвртини подмладениот сино-бел состав одигра одлично што резултираше со позитива од девет поени (48-39).

Андрија Бојиќ беше убедливо најдобар во нашиот тим со 23 поени и девет скока, Лестер Медфорд реализира 23, а Џејмс Вудард 12 поени. Ранко Мамузиќ и Маслинко постигнаа по девет поени, Лука Стојановски запиша четири, Андреј Настовски, три, Леонид Тодоровски два, а Михајло Митев еден поени.

МЗТ Скопје Аеродром следниот пријателски дуел, во кој повторно ќе биде без репрезентативците, ќе го одигра в среда исто така на домашен терен против тимот на Гостивар. И оваа средба ќе биде од затворен карактер.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page