Кампот на МЗТ Скопје Аеродром во Струга работи со полна пареа!

2018 28 Јун

Актуелниот кошаркарски вицешампион МЗТ Скопје Аеродром летово организира камп во „Еуротел“ во Струга, каде што под будното око на тренерите напорно работат 60 млади талентирани кошаркари на возраст од 12 до 18 години.

Тренинзите почнаа во понеделникот, а ќе завршат в недела за кога се предвидени завршите активности. Најбројни меѓу дечињата се таленти од младинскиот погон на МЗТ Скопје Аеродром, а има и од други клубови како и од странство. Се тренира на реновираните и максимално подготвени терени пред „Еуротел“, кои даваат идеални услови за работа на тренерите и нивните избраниците.

Ниту врнежливото време не го намали ентузијазмот кај посетителите на кампот, кои во перидот кога има дожд своите тренажни обврски ги исполнуваат во салата „Нико Нестор“ во Струга. Не изостанува ниту забава и добро дружење помеѓу младите кошаркари, кои сигурно долго ќе го паметат ова искуство.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page