Разно

Тимот што победува не се менува: „УНИ Банка“ и петта година на дресот на МЗТ! 2021 15 Окт
Сигурно една од најдобрите компании од финансиската сфера во нашата држава, „УНИ БАНКА“, продолжува да „држи“ лекции…
Половина од репрезентацијата на Македонија доаѓа од МЗТ Скопје Аеродром! 2021 05 Јул
Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација, Драган Бајиќ, денеска го објави поширокиот список на кој има 30 имиња…
Талентираниот Наумоски две ипол сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2021 13 Јан
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром продолжува со напорите да ги има во своите редови најталентираните македонски кошаркари…
„УНИ Банка“ и четврта година по ред ќе настапува во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2020 06 Окт
„УНИ Банка“, која со години наназад е една од најдобрите и најголеми банки на македонскиот пазар и…
И вториот тим на МЗТ Скопје Аеродром ќе тренира и игра во „Јане Сандански“! 2020 04 Сеп
Со цел нашите најголеми таленти да ги имаат истите врвни услови за тренирање како и играчите од…
Исајловски го повреди коленото, но со помош на клубот ќе се врати посилен и подобар! 2020 21 Авг
Еден од најголемите таленти на нашиот клуб, но и на македонската кошарка во моментов, Виктор Исајловски, пред…
Македонската кошарка денеска остана без легендарниот Цевка! 2020 20 Авг
Денешниот ден носи голема така за македонското кошаркарско семејство, по веста за ненадејната смрт на еден од…
Професорот Даскаловски е нов тренер на МЗТ Скопје УНИ Банка! 2020 23 Јун
Професорот при катедрата за кошарка на Факултетот за физичко образование, спорт и здравје (ФФОСЗ) и поранешен тренер…
Страница 1 од 24
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page