Мк прва лига

Почнува првата лига: В недела одиме на гости кај Блокотехна! 2018 05 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром од претстојниов викенд добиваат дополнителна обврска со оглед на стартот на домашното…
„Аџибадем Систина“ ќе се грижи за здравјето на играчите на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 30 Сеп
Тимот на пријатели на МЗТ Скопје Аеродром од ден на ден станува сѐ побогат, откако во него…
Со „Џевахир Холдинг“ во тимот во битка за седмата титула и десеттиот Куп! 2018 04 Сеп
Македонскиот вицешампион и претставник во АБА2-лигата, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, во новата сезона ќе влезе осетно…
МЗТ Скопје Аеродром го совлада Гостивар во првиот контролен меч сезонава! 2018 28 Авг
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со победа го почнаа циклусот контролни натпревари пред стартот на новата сезона,…
МЗТ Скопје го ребрендира логото по теркот на големите светски клубови! 2018 27 Авг
Шесткратниот македонски шампион, МЗТ Скопје Аеродром, од следната сезона ќе настапува со ново лого, кое ги задржува…
Шест кошаркари на МЗТ Скопје Аеродром добија покана да играат за Македонија! 2018 16 Авг
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром и во претстојниот септемвриски репрезентативен прозорец ќе биде застапена со најголем број…
Андреј Магдевски го комплетира ростерот на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 04 Авг
Македонскиот репрезентативец Андреј Магдевски (22 год, 192 см) е кошаркарот кој го комплетира ростерот на МЗТ Скопје…
Џејмс Вудард е вториот Американец кој летово „слета“ во Аеродром! 2018 27 Јул
Американецот Џејмс Вудард (24 год, 191 см) од денеска е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако завршија…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page