Мк прва лига

По голема борба поразени во првото дерби сезонава против Работнички 2018 12 Ное
Во квалитетен и до крај неизвесен и возбудлив натпревар, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва загубија во…
Кочов: Да го наметнеме нашиот ритам и да го совладаме Работнички! 2018 12 Ное
Дојде денот кога првпат сезонава ќе ги одмерите силите со најлутиот ривал Работнички (20.15 часот), меч во…
МЗТ Скопје ги кани навивачите на Работнички да дојдат утре на дербито во Аеродром! 2018 11 Ное
МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира македонската спортска јавноста дека привршуваат сите детали околу организација…
И дуелот со Работнички ќе биде хуманитарен – за помош на Борче Цветановски! 2018 10 Ное
Задутрешното вечно дерби против Работнички (20.15 часот) исто како и неодамнешната пресметка против Сплит ќе го има…
Симоновски со седум тројки осигура два бода од гостувањето во Охрид! 2018 03 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до четвртата по ред победа во домашното првенство и тоа како…
Одлично второ полувреме за сигурен триумф над Гостивар 2018 28 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа и до третата победа во низа во домашната Прва лига, откако…
Две пеколни четвртини доволни за лесни плус 30 против Вардар! 2018 20 Окт
Без мака, лесно и убедливо, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром како гости го совладаа тимот на Вардар…
Не успеавме да победиме на стартот од новата сезона во Првата лига 2018 07 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја пропуштија можноста да ја продолжат успешната серија по двата врзани триумфи…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page