Мк прва лига

Кочов: Време е да покажеме дека добро играме и против домашни екипи! 2019 20 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе ја имаат првата домашна обврска во 2019 година и тоа…
Талентираниот Тодоровски сезоната ќе ја доигра на позајмица во Куманово! 2019 11 Јан
Младинскиот репрезентативец на Македонија, Леонид Тодоровски (20 год., 207 см), сезоната ќе ја доигра во дресот на…
Блесок на Дамјан и Бојиќ за сигурна победа над Фени индустри! 2018 22 Дек
Со одлична игра во вториот и третиот период, кои ги добија со убедливи 60-36, кошаркарите на МЗТ…
Младинците без проблеми го искачија Пелистер! 2018 15 Дек
Без повредените Љубомир Младеновски, Дарко Соколов и Марко Симоновски, со заслужен одмор за Лестер Медфорд и Иве…
Луковски: Во МЗТ Скопје градиме „фабрика за таленти“ во која сите ќе се сакаат да дојдат! 2018 04 Дек
Поранешен играч и тренер на МЗТ Скопје Аеродром, репрезентативец на поранешна СФР Југославија, предводник на голем број…
Грнчаров: Го избравме потешкиот, но единствен исправен пат кон успехот! 2018 01 Дек
Репрезентативната пауза и периодот од десетина дена без натпревар, кој и тоа како добро им доаѓа на…
Со пеколен финиш до победа во пресметката против Куманово! 2018 25 Ное
Со пеколно одиграни последни седум минути, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до триумф во вечерашната пресмета…
Две победи во два дена! Иванов по Динамик го среди и Кожув! 2018 17 Ное
Одличната тимска игра и фактот што дури шестмина имаа двоцифрен поентерски ефект на крајот, заедно со новиот…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page