Мк прва лига

Грнчаров: МЗТ ќе подмладува, време е талентите да блеснат на голема сцена! 2021 10 Јун
Со освоените титула во првенствот и трофеј во Купот на Македонија, како и обезбедениот опстанок во елитата…
Ова не е хумано: За осум дена одигравме шест меча и нормално дојдоа – куп повреди! 2021 25 Мај
Настапот во Купот на Македонија на секојдневно ниво и потоа играње три меча од четвртфиналето во пет…
МЗТ Скопје продолжува со капиталните инвестиции за – подобро утре! 2021 06 Апр
Паралелно со инвестицијата во тимот што нѐ претставува на теренот, пред сѐ во домашните кошаркари меѓу кои…
Ѓорѓи Кочов повеќе не е тренер на МЗТ Скопје Аеродром! 2021 14 Мар
Ѓорѓи Кочов од денеска не е тренер на МЗТ Скопје Аеродром, откако со управата на клубот се…
Јавно објавување на оценките кои ги добиваат судиите и тоа – ВЕДНАШ! 2021 05 Фев
Трагикомедија. Вака, со само еден збор, најадекватно може да се прокоментира вчерашната одлука на Комисијата за разгледување…
Срамно е судиите да се користат за приватна војна против МЗТ Скопје Аеродром! 2021 31 Јан
Убедливо најголема судиска кражба во историјата на македонската кошарка. Ваков беше описот на еминентен кошаркарски работник, чие…
Ново првенство и веднаш нова глупост на Перо Антиќ и КФМ! 2020 30 Окт
Колку што со нетрпение го очекувавме стартот на новата сезона, која челниците на КФМ се смилуваа да…
МЗТ Скопје со капитална инвестиција во спортскиот центар „Ново Лисиче“ (ФОТО) 2020 13 Окт
Изминативе неколку месеци, паралелно со борбата за обезбедување адекватни услови за тренинг и натпревари во услови на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page