Мк прва лига

Прашање за МВР: До кога МЗТ Скопје Аеродром ќе биде жестоко казнуван?! 2019 15 Мар
КК МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност во државата за драматичните моменти со…
Победа во „Градски парк“ како најсладок подарок за 53. роденден на МЗТ Скопје Аеродром! 2019 09 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со најубав можен подарок, победа на теренот на најлутиот ривал Работнички (74-70)…
Кочов: Верувам дека ќе најдеме мотив и енергија да славиме во „Градски парк“! 2019 09 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на Работнички (17.30 часот) во пресметка во која…
Време е за дерби: Утре со сите сили ќе го нападнеме „Градски парк“! 2019 08 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром немаат време за одмор, со оглед што само два дена по исцрпувачкиот…
Рутинска победа над АВ Охрид како загревање за важното гостување во Никшиќ 2019 03 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром без никакви проблеми, вечерва на домашен терен, го совладаа тимот на АВ…
Маслинко успешно опериран, ќе се врати навреме за шампионската битка! 2019 26 Фев
Еден од најталентираните македонски кошаркари во моментов, Андреј Маслинко, ќе отсуствува од тренинзите и натпреварите на МЗТ…
Лесно го освоивме Гостивар за осма победа по ред во Првата лига! 2019 10 Фев
Полната сала и релативно пеколната атмосфера не ги исплаши кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, кои со добра…
Лесно против Вардар: Центрите на МЗТ постигнаа 58 поени со само три промашувања! 2019 02 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром рутински одработеа уште една задача во Првата лига, откако вечерва, на домашен…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page