Мк прва лига

Финалето го почнуваме в сабота против Работнички на домашен терен! 2019 06 Јун
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром задутре ќе го одиграат првиот финален натпревар од плејофот против големиот ривал…
Чисти 3-0 против Гостивар за осмо финале во низа! 2019 31 Мај
Без поголеми игри и со доминација во најголемиот дел од средбата, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево…
На чекор сме до финалето: Го освоивме Гостивар за 2-0 во полуфиналето од плејофот! 2019 28 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се најдоа на чекор до големото финале од плејофот, откако попладнево со…
Успешен старт на плејофот: Рутинска победа за 1-0 во серијата со Гостивар! 2019 26 Мај
Без поголеми проблеми и со две блескави серии кои го решија победникот, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром,…
Плејофот го почнуваме со полуфинална пресметка со Гостивар! 2019 22 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во плејофот влегуваат од првата стартна позиција со оглед на лидерската позиција…
Заедничко соопштение на МЗТ Скопје и Работнички пред утрешното вечно дерби 2019 21 Мај
Во договор на управите на Работнички и на МЗТ Скопје Аеродром, заедно со нивните навивачки групи „Сити…
Убедлив триумф над Куманово за голем исчекор кон првата позиција пред плејофот! 2019 15 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром направија огромен исчекор кон првата позиција на табелата пред плејофот, откако денеска,…
Лесна победа над Блокотехна за зацврстување на првото место на табелата! 2019 11 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се зацврстија на лидерската позиција на табелата на три кола пред крајот…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page