Мк прва лига

МЗТ Скопје Аеродром ангажира младински репрезентативец висок 209 сантиметри! 2019 12 Авг
Поранешниот македонски младински репрезентативец, Иван Волкановски (20 год, 209 см) од денеска е нов член на МЗТ…
Баснарков ќе продолжи да се грижи за кондицијата на кошаркарите на МЗТ Скопје 2019 09 Авг
Сигурно еден од најдобрите македонски тренери за физичка подготовка на спортистите, Петар Баснарков, ќе продолжи да се…
Бојан Крстевски две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2019 25 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Бојан Крстевски (30 год, 206 см), е новото засилување за МЗТ Скопје Аеродром, откако…
МЗТ Скопје Аеродром го врати талентираниот Николов во Македонија! 2019 24 Јул
Еден од најмладите кошаркари кои настапиле во Евролигата и најмладиот македонски репрезентативец во историјата, Кристијан Николов (22…
Маслинко и трета сезона по ред ќе го носи дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2019 23 Јул
Македонскиот репрезентативец и еден од најперспективните кошаркари во нашата држава, Андреј Маслинко (22 год, 208 см) и…
Магдевски и во следните две сезони ќе ја организира играта на МЗТ Скопје Аеродром 2019 18 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец Андреј Магдевски (23 год, 192 см) и во периодот кој следува ќе ја има…
Дамјан Стојановски ќе биде лидер на МЗТ Скопје Аеродром и во следната сезона! 2019 17 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски и во следната сезона ќе биде еден од носителите на играта на…
Ѓорѓи Кочов и во следната сезона ќе го предводи МЗТ Скопје Аеродром 2019 15 Јул
Тренерот кој пред еден месец на нашиот тим му ја донесе седмата титула, Ѓорѓи Кочов (34 години)…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page