Мк прва лига

МЗТ Скопје убедлив против Куманово (107-58) 2015 08 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се вратија на победничките патеки откако вечерва на домашен терен убедливо го…
Петок 19.00ч, МЗТ Скопје домаќин на Куманово 2015 07 Мај
Во петок (08.05.2015) со почеток од 19.00ч, ќе се одигра дуелот од 8.то коло на Суперлигата во…
МЗТ Скопје поразен од Фени Индустри (73-69) 2015 06 Мај
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е поразен од Фени Индустри на гостувањето во Кавадарци со резултат 73-69,…
МЗТ Скопје со нов триумф над Кожув (77-71) 2015 03 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Кожув со резултат 77-71 во натпревар од 6.то…
Бесплатен влез за дуелот против Кожув (недела 18.00ч) 2015 01 Мај
КК МЗТ Скопје Аеродром информира дека ќе биде бесплатен влезот за натпреварот од 6.то коло на Суперлигата,…
фото: sportmedia.mk 2015 01 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром успеаа да го совладаат Работнички со тесен резултат 82-83, во вечното дерби…
МЗТ Скопје подобар од К.Соколи (91-84) 2015 28 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Карпош Соколи со резултат 91-84 во натпревар од…
МЗТ Скопје-Карпош Соколи, вторник 18.00ч 2015 27 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги продолжуваат настапите од домашниот кошаркарски шампионат. Во рамките од 4.то коло…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page