Мк прва лига

МЗТ Скопје поведе со 1-0 во финалето против Куманово 2015 29 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Куманово со резултат  94-79, во првиот меч од…
Пуштени во продажба влезниците за првата средба од финалето 2015 26 Мај
Пуштени се влезниците за првиот меч од финалната серија помеѓу екипите на МЗТ Скопје Аеродром и Куманово…
Втора победа над Фени за пласман во финалето 2015 24 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совладаа Фени Индустри на гостувањето во Кавадарци со резултат 64-75 …
Триумф над Фени 79-62 за водство од 1-0 2015 22 Мај
МЗТ Скопје Аеродром поведе со 1-0 во победи од полуфиналната плејоф пресметка против тимот на Фени Индустри,…
Бесплатен влез за полуфиналето против Фени Индустри 2015 21 Мај
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром во петок (22.05.2015) со почеток од 19.00ч во СЦ Јане Сандански е…
МЗТ Скопје поразен од Работнички 76-85 2015 15 Мај
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром е поразен на домашен терен од Работнички во дуелот од 128-то вечно…
Обезбедена првата позиција со триумфот над К.Соколи (80-100) 2015 12 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва го совладаа тимот на Карпош Соколи со резултат 80-100 со што…
Дербито МЗТ Скопје-Работнички со хуманa страна 2015 11 Мај
Од вторник (12.05.2015) започнува продажбата на влезниците за натпреварот од 10.то коло на Суперлигата помеѓу МЗТ Скопје…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page