Мк прва лига

МЗТ Скопје убедлив на стартот од домашниот шампионат 2015 11 Окт
Кошаракарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до првиот триумф во домашниот шампионат, откако вечерва во СЦ Јане…
МЗТ Скопје-Карпош Соколи 83-65 2015 19 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје со победата над Карпош Соколи 83-65, се победници на турнирот "Димитар Ѓорѓиев" кој во…
МЗТ Скопје подобар од Куманово 83-76 2015 18 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на Куманово 83-76 и се пласираа во финалето на…
Бобан Стајиќ веќе не е дел од МЗТ Скопје 2015 15 Авг
Бобан Стајиќ веќе не е дел од КК МЗТ Скопје Аеродром откако двете страни спогодбено го раскинаа…
Шампионот ги стартуваше подготовките 2015 12 Авг
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром од денес стартува со подготовките за новата натпреваручка сезона. Шефот на стручниот…
МЗТ Скопје старо-нов шампион на Македонија 2015 02 Јун
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром и по трет пат го совладаа тимот на Куманово овој пат со…
Вторник 19.00ч; МЗТ Скопје во поход на четвртата титула 2015 31 Мај
Пуштени се во продажба влезниците за третиот натпревар од финалето помеѓу МЗТ Скопје Аеродром и Куманово кој…
МЗТ Скопје повторно подобар од Куманово 102-107 2015 31 Мај
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром поведе со 2-0 во финалната серија против Куманово, откако вечерва славеше на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page