Мк прва лига

МЗТ Скопје поразен од Работнички 74-71 2016 16 Фев
Тимот на МЗТ Скопје е поразен од составот на Работнички со резултат 74-71, во градското дерби кое…
Рутинска победа над Струмица 2016 10 Фев
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром ја совлада екипата на Струмица со резултат 94-56 и со тоа ја…
Лесен триумф над Бест Гевгелија 2016 04 Фев
МЗТ Скопје ја забележа 14.та победа во домашниот кошаркарски шампионат, откако вечерва на гостувањето во Гевгелија беа…
МЗТ Скопје убедлив против Бест Гевгелија 2016 27 Јан
  Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ги продолжија своите успешни настапи во домашниот кошаркарски шампионат, откако вечерва…
МЗТ Скопје сигурен против Карпош Соколи 2016 20 Јан
Во дерби натпреварот од 13.то коло на домашниот кошаркарски шампионат, МЗТ Скопје на гостински терен успеа да…
МЗТ Скопје поуспешен од Фени Индустри 79-71 2016 13 Јан
Во заостанатиот натпревар од 11.то коло на домашниот кошаркарски шампионат, тимот на МЗТ Скопје Аеродром го совлада…
Триумф над Работнички 75-86 во вечното дерби 2015 30 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје со победата ја завршуват 2015 година, откако вечерва го совладаа составот на Работнички…
Гостински триумф над Струмица 67-86 2015 15 Дек
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром ја совлада Струмица на гостински терен со резултат 67-86  и се издвои…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page