Мк прва лига

Ептен убедлив триумф над Еуро Никел за сигурно прво место пред Суперлигата 2020 08 Мар
Многу полесно од очекувањата, со агресивна игра во одбраната и квалитетен напад, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром…
Џабари Хиндс повеќе не е играч на МЗТ Скопје Аеродром 2020 03 Мар
Американецот Џабари Хиндс од денеска не е играч на МЗТ Скопје Аеродром, откако управата на клубот реши…
Капитенот со кош во последната секунда ни донесе голема победа над Работнички 2020 01 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до значаен триумф во вечното дерби со Работнички (92-90), откако Дамјан…
Со промени во ростерот до уште посилен тим за вториот дел од сезоната! 2020 12 Фев
Паузата од речиси три недели која следува поради репрезентативниот прозорец на ФИБА е одлична можност за управата…
Рутински го средивме Пелистер и пак сме осамени на врвот од Првата лига 2020 02 Фев
Фантастична игра во првата четвртина на кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром (29-10) им обезбеди лесна и убедлива…
Турчин висок 210 сантиметри ќе го облече сино-белиот дрес на МЗТ Скопје 2020 27 Јан
Поранешниот кадетски, јуниорски и младински репрезентативец на Турција, Рагип Берке Атар (20 год, 210 см) од денеска…
Апсолутна доминација на МЗТ Скопје во изборот на најдобрите за 2019 година! 2019 26 Дек
Како ретко кога досега, МЗТ Скопје Аеродром доминираше на синоќешниот избор на најдобрите во макбаскетот во 2019…
Сино-бел танц: Со плус 25 го збришавме Работнички среде „Градски парк“ 2019 24 Ное
Ептен (пре)лесно, кошаркарите на МЗТ Скопје го совладаа најлутиот ривал Работнички (93-68), во вечервашното прво вечно дерби…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page