Мк прва лига

Гостински триумф над Кожув 54-61 2016 09 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со добрите игри и победи во домашниот кошаркарски шампионат и по 25.то…
Градското дерби за МЗТ Скопје 2016 05 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром успеаа да го совладаат составот на Работнички со резултат 81-71 во градското…
МЗТ Скопје лесно на гостувањето во Струмица 2016 02 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје со победа се враќаат од гостувањето во Струмица, откако вечерва го совладаа домашниот…
Совладан Бест за 20.триумф во домашниот шампионат 2016 25 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје го остварија и 20.от триумф во домашниот шампионат, откако вечерва беа подобри од…
Карпош Соколи - МЗТ Скопје 63-71 2016 20 Мар
Тимот на МЗТ Скопје Аеродром го совлада составот на Карпош Соколи на гости со резултат 63-71 и…
МЗТ Скопје подобар од Куманово 79-71 2016 15 Мар
Тимот на МЗТ Скопје на домашен терен во СЦ Јане Сандански успеа да оствари триумф над Куманово…
МЗТ Скопје убедливо против Кожув 74-48 2016 11 Мар
Во последниот натпревар од 18.то коло кој се одигра вечерва во СЦ Јане Сандански, тимот на МЗТ…
Фени-МЗТ Скопје 88-96 по едно продолжение 2016 09 Мар
Во рамките на 19.то коло од домашниот шампионат, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа тимот на…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page