Мк прва лига

МЗТ Скопје поразен на стартот од финалето 2016 18 Мај
Тимот на МЗТ Скопје е поразен од Куманово во првиот натпревар од финалната серија која вечерва започна…
Информација за првиот финален натпревар 2016 16 Мај
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром информира дека од утре (вторник, 17.05.2016) ќе стартува продажбата на влезници за…
Трет триумф над Фени Индустри (100-77) 2016 10 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се пласираа во финалето на плејофот, откако вечерва на домашен терен во…
Триумф над Фени за водство од 2-0 2016 08 Мај
Тимот на МЗТ Скопје го совлада Фени Индустри со резултат 87-91 во вториот натпревар од полуфиналната плејоф…
МЗТ Скопје подобар од Фени 95-64 2016 06 Мај
Во првиот меч од полуфиналната плејоф серија, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром триумфираа над тимот на Фени…
Пораз на домашен терен од К.Соколи 2016 24 Апр
Во последниот меч од 28.то коло на домашниот кошаркарски шампионат, МЗТ Скопје Аеродром на домашен терен во…
МЗТ Скопје сопрен во Куманово 2016 20 Апр
Трет пораз на кошаркарите на МЗТ Скопје во домашното првенство. Актуелниот шампион вечерва беше совладан од составот…
МЗТ Скопје триумфира над Фени Индустри (81-58) 2016 16 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со успешните настапи во домашниот шампионат, откако вечерва на домашен терен во…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page