Мк прва лига

„Соколите“ се последната пречка за МЗТ Скопје пред првиот пехар во новата сезона 2016 23 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром, вечерва, во салата „Јане Сандански“, ќе се обидат да дојдат до првиот…
Лесна победа над Фени за ново финале во Суперкупот 2016 22 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе играат во финалето од македонскиот Суперкуп, откако вечерва без поголеми проблеми…
Против Фени индустри ја почнуваме одбраната на трофејот во Суперкупот 2016 22 Сеп
Речиси целосно изминетиот состав на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одигра првиот официјален натпревар сезонава и…
Суперкупот во функција на темпирање на формата за стартот на АБА-лигата 2016 20 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром задутре, со почеток од 18 часот, против Фени индустри ќе го почнат…
На домашен терен ќе го браниме пехарот во Суперкупот 2016 12 Сеп
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром своите прво официјални обврски во новата сезона ќе ги немаат во АБА-лигата…
Нов триумф над Куманово за нова шампионска титула 2016 27 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје се старо нови шампиони во домашното кошаркарско првенство откако вечерва во неизвесен меч…
МЗТ Скопје го совлада Куманово и поведе со 2-1 2016 24 Мај
Во третиот меч од финалната плејоф серија кој вечерва се одигра во СЦ Јане Сандански во Скопје,…
Гостински триумф над Куманово 75-82 2016 21 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром остварија гостински триумф над Куманово со резултат 75-82 во вториот меч од…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page