Мк прва лига

Пеколно второ полувреме за сигурна победа во вечното дерби со Работнички 2017 25 Мар
Со одлична игра во вторите 20 минути, особено во фазата на нападот, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром…
Назор: Со помош од навивачите до победа против искусните волци од Работнички! 2017 25 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром максимално подготвени и желни за надигрување го очекуваат вечното дерби против Работнички…
Данило Мијатовиќ ќе дебитира на утрешното дерби против Работнички 2017 24 Мар
Српскиот кошаркарски интернационалец Данило Мијатовиќ (33 год., 205 см.) од денеска и официјално е член на МЗТ…
Во Кожув треба да научат како спортски се прифаќа пораз! 2017 21 Мар
Искрено, шокирани сме од начинот на изразување на нашите спортски пријатели од Кожув во нивното вчерашно соопштение…
Против Работнички ќе играме в сабота, билетите се со цена од 100 денари! 2017 20 Мар
Првото вечно дерби сезонава ќе се одигра в сабота (25 март), кога кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром…
Гевгелија освоена: Сигурна победа над Кожув за два од два во Суперлигата! 2017 18 Мар
Втора средба и втора победа за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во домашната Суперлига, откако вечерва, по…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва му гостува на секогаш незгодниот Кожув! 2017 18 Мар
Осоколени по убедливата победа во воведниот меч против Фени индустри, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе…
Лесна и убедлива победа над Фени како реванш за поразот во Купот 2017 16 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром имаа повеќе од успешен старт на Суперлигата, откако вечерва, на домашен терен,…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page