Мк прва лига

Вечерва му гостуваме на Фени со желба за реванш за елиминацијата од Купот! 2017 08 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром се решени да дадат сѐ од себе за да дојдат до победа…
Назор по мечот со Куманово: Најважни се бодовите, сѐ друго треба брзо да заборавиме! 2017 06 Апр
Со синоќешниот триумф над Куманово, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја продолжија серијата победи во Суперлигата заокружувајќи…
Рутинска победа над Куманово за пет од пет во Суперлигата 2017 05 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до петтата победа по ред во Суперлигата, откако вечерва, на домашен…
МЗТ Скопје Аеродром домаќин на Куманово во реприза на ланското плејоф-финале! 2017 05 Апр
Со победничка атмосфера и голема самодоверба, по низата од четири победи по стартот на Суперлигата, кошаркарите на…
Против Куманово в среда од 18 часот, билетите се со цена од 100 денари! 2017 03 Апр
Последниот натпревар од првиот дел од Суперлигата (5. коло), кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе го одиграат…
Назор: Победата над Карпош Соколи ќе ја подобри хемијата и атмосферата во тимот! 2017 01 Апр
Хрватскиот стратег на клупата на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, делуваше максимално исцрпено по вечерашниот дуел против…
Со две големи „банани“ ја потврдивме огромната победа на гости кај Карпош Соколи 2017 01 Апр
Фантастичните блокади на Шарлон Клоф и на Љубомир Младеновски во последната минута од продолжението беа само круна…
Назор: Само со максимална борбеност и агресивност ќе може да го победиме Карпош Соколи! 2017 01 Апр
Четвртото коло од Суперлигата ни носи дуел со дефинитивно најголемиот противник за одбрана на шампионската титула, екипата…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page