Мк прва лига

МЗТ Скопје Аеродром го пречекува Карпош Соколи во битка за пол-позицијата пред плејофот! 2017 25 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром само неколку дена по првиот пораз сезонава во Суперлигата ги очекува уште…
Дербито со Карпош Соколи закажано за в среда во малата сала, билетите се со цена од 100 денари! 2017 24 Апр
Последниот домашен натпревар од регуларниот дел од Суперлигата (9. коло), кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе го…
МЗТ Скопје Аеродром не успеа да победи на гостувањето во „Градски парк“ 2017 22 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа првиот пораз сезонава во домашната Суперлига, откако загубија на вечерашното…
Назор: Со брза игра и агресивна одбрана против „стрелачкиот вод“ на Работнички! 2017 22 Апр
Наметнување на брз ритам и избегнување на замката за влез во бавната приказна на противникот се две…
Десетта по ред победа над Кожув за седум од седум во Суперлигата! 2017 13 Апр
Седми меч и седма победа за кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром во Суперлигата, остварена на вечерашниот дуел…
Назор: Борбено, агресивно и со контролиран скок до триумф на вечерашниот дуел со Кожув! 2017 13 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, на домашен терен, ќе го одиграат мечот против Кожув (19 часот),…
Со Кожув ќе играме в четврток во малата сала, а влезот ќе биде – бесплатен! 2017 10 Апр
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром натпреварот од 7. коло од Суперлигата против Кожув наместо следниот викенд ќе…
Одлично второ полувреме за убедлив триумф на гостувањето кај Фени 2017 08 Апр
Со одлична игра во второто полувреме, особено во фазата на одбраната, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page