Мк прва лига

Слободен влез за третото финале: Дојдете во „Јане Сандански“ и помогнете ни пак да ги победиме „соколите“! 2017 18 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утревечер ќе го одиграат третиот натпревар од плејоф-финалето со Карпош Соколи (19…
Назор: Не бевме цврсти и одговорни во одбраната и затоа загубивме! 2017 17 Мај
Со црвено лице и со огромна лутина и разочараност, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, го…
МЗТ Скопје не успеа да го освои „Борис Трајковски“, сега е 1-1 во финалето со Карпош Соколи! 2017 16 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром останаа со празни раце на вечерашното гостување кај Карпош Соколи (93-104) во…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва на гости кај „соколите“ во вториот меч од пресметката за титула! 2017 16 Мај
Исклучително тешка, но поради тоа и неверојатно слатка за кошаркарите на МЗТ Скопје беше победата во завчерашниот…
Назор: Кога беше најпотребно, покажавме карактер и го оставивме срцето на терен! 2017 14 Мај
Задоволен поради победата, но загрижен поради начинот на кој се дојде до неа беше тренерот на МЗТ…
Фантастична последна четвртина за „тесна“, но слатка победа во првиот финален дуел со Карпош Соколи! 2017 14 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 1-0 во финалната плејоф-серија против Карпош Соколи, откако вечерва по…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва ја почнува финалната плејоф-серија со Карпош Соколи 2017 14 Мај
Нестрпливи да покажат што знаат и решени да дадат сѐ од себе за да дојдат до крајната…
Охриѓанката Симона Попоска ќе ја пее химната пред утрешниот финален меч со Карпош Соколи! 2017 13 Мај
Додека кошаркарите и стручниот штаб на МЗТ Скопје Аеродром привршуваат со подготовките за утрешниот прв финален плејоф-дуел…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page