Мк прва лига

Нашиот одговор на сите обвинувања ќе го дадеме вечерва – на теренот! 2017 21 Мај
Најискрено жалиме што наместо да биде насочено кон вечерашниот четврти финален натпревар од кошаркарската плејоф-серија, вниманието на…
Да се смират тензиите и секој да почне да си ја гледа само својата работа! 2017 20 Мај
Колку и да се согласуваме со напишаното во соопштението на Карпош Соколи дека судењето на изминатите три…
МЗТ Скопје Аеродром пак го совлада Карпош Соколи за две меч-топки за шестата титула! 2017 19 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром поведоа со 2-1 во финалето од плејофот со Карпош Соколи, откако вечерва…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе „лови“ ново водство во плејоф-финалето со Карпош Соколи! 2017 19 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат Карпош Соколи (19 часот) во третиот меч од…
Слободен влез за третото финале: Дојдете во „Јане Сандански“ и помогнете ни пак да ги победиме „соколите“! 2017 18 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утревечер ќе го одиграат третиот натпревар од плејоф-финалето со Карпош Соколи (19…
Назор: Не бевме цврсти и одговорни во одбраната и затоа загубивме! 2017 17 Мај
Со црвено лице и со огромна лутина и разочараност, тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Анте Назор, го…
МЗТ Скопје не успеа да го освои „Борис Трајковски“, сега е 1-1 во финалето со Карпош Соколи! 2017 16 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром останаа со празни раце на вечерашното гостување кај Карпош Соколи (93-104) во…
МЗТ Скопје Аеродром вечерва на гости кај „соколите“ во вториот меч од пресметката за титула! 2017 16 Мај
Исклучително тешка, но поради тоа и неверојатно слатка за кошаркарите на МЗТ Скопје беше победата во завчерашниот…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page