Мк прва лига

Допис до КФМ: Вратете ни ги парите или ќе поднесеме кривична пријава за Перо Антиќ! 2020 03 Јун
МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја извести јавноста дека останува доследен на своите заложби искажани во…
„Господа“ од Работнички – смешни сте! 2020 16 Мај
„Господа“ од Работнички, добро е што конечно ги извадивте на површина сите внатрешни фрустрации. И што покажавте…
Антиќ и соработниците повеќе не постојат за МЗТ Скопје, а правдата ќе ја бараме на суд! 2020 14 Мај
Перо Антиќ ќе имаше уште поуспешна кариера, само да беше така упорен, ангажиран и фокусиран на паркетот…
МЗТ Скопје со конкретен предлог до КФМ како би се доиграла сезоната 2019/20 2020 04 Мај
Со оглед на неодамнешните изјави на претседателот на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), Перо Антиќ, дека шампион…
МЗТ Скопје размислува да не игра во Првата лига следната сезона! 2020 30 Апр
Новонастанатата ситуација во македонската кошарка и пред сѐ односот кои челниците на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ)…
Антиќ поразен од својот Управен одбор сега спасот го бара кај прволигашите! 2020 28 Апр
Перо Антиќ како кошаркар секогаш атакуваше на победа, без разлика дали тоа било во клупскиот или репрезентативниот…
Остра реакција на планот на КФМ за прекин на сезоната без да се прогласи шампион 2020 22 Апр
По едномесечно, непотребно, чекање, Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ) денеска првпат, официјално, до членовите на Управниот одбор,…
МЗТ Скопје нема да користи субвенции и донира 100.000 денари за борбата со Ковид-19! 2020 15 Апр
Актуелниот шампион и убедлив лидер на табелата во актуелното првенство, МЗТ Скопје Аеродром, би сакал да ја…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page