Мк прва лига

Амбициите на МЗТ Скопје Аеродром и за следната сезона ќе бидат – ШАМПИОНСКИ! 2017 18 Јун
Ангажманот на првиот тренер кој ја донесе титулата, Александар Тодоров, како и враќањето на поранешниот капитен и…
Дамјан Стојановски одново во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2017 15 Јун
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски од денеска повторно е член на МЗТ Скопје Аеродром, откако вечерва ги…
МЗТ СКОПЈЕ АЕРОДРОМ - ПАТОТ ДО УСПЕХОТ! 2017 12 Јун
Злато за селекцијата кошаркари до 12 години, бронзени медали за постарите пионери и за јуниорите (играчи до…
МЗТ Скопје Аеродром по шести пат е кошаркарски шампион на Македонија! 2017 24 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја одбранија титула во домашното првенство, откако вечерва, во фантастичен меч со…
Вечерва ја играме „мајсторката“ со Карпош Соколи вредна шеста титула во клупската историја! 2017 24 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва, во големата сала од СЦ „Јане Сандански“, ќе го одиграат петтиот…
МКФ реши турски судии да ја делат правдата на петтиот финален меч со Карпош Соколи 2017 23 Мај
Челниците на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) денеска донесоа одлука судиска тројка од Турција да ја дели правдата…
Пропуштена првата меч-топка, „мајсторката“ ќе го донесе новиот шампион! 2017 21 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја пропуштија првата меч-топка за освојување на шампионската титула, откако вечерва загубија…
Вечерва ја имаме првата меч-топка за шестата шампионска титула! 2017 21 Мај
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на Карпош Соколи (20 часот) во четвртиот финален…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page