Мк прва лига

Младите ја искористија шансата: МЗТ Скопје Аеродром лесно го преслуша Шкупи! 2017 18 Окт
Без никакви проблеми, лесно и убедливо, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Шкупи (97-71) во денешниот…
МЗТ Скопје Аеродром со пораз ги почна настапите во Првата лига 2017 12 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром со пораз ги почнаа настапите во домашната Прва лига, откако вечерва загубија…
Одбраната на титулата ја почнуваме вечерва против Карпош Соколи! 2017 12 Окт
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ја почнуваат сезоната во Прва лига и тоа истиот противник против…
Пуштени се во продажба билетите за мечот со Карпош Соколи! 2017 10 Окт
Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром би сакал да ја информира спортската јавност кај нас дека од…
Реприза на плејоф-финалето на стартот од Првата лига сезонава! 2017 04 Окт
Екипата на Карпош Соколи ќе биде првиот противник на МЗТ Скопје Аеродром на стартот од сезоната во…
Бугаринот Минчев една сезона ќе игра во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 01 Окт
Еден од најталентирани европски кошаркари во својата генерација, Бугаринот Јордан Минчев (19 год, 203 см.), од денеска…
МКФ ја дефокусира јавноста: Главен проблем во случајот „Симоновски“ е – немањето осигурување! 2017 25 Сеп
Кошаркарскиот клуб МЗТ Скопје Аеродром е максимално разочаран од неодамнешната одлука на Здравствената комисија на МКФ, според…
МЗТ Скопје Аеродром договори обнова на соработката со Луре Лалиќ 2017 09 Сеп
Хрватскиот центар Јуре Лалиќ и следната сезона ќе го носи дресот на МЗТ Скопје Аеродром, откако договори…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page