Мк прва лига

МЗТ Скопје вечерва домаќин на Гостивар во малата сала во „Јане Сандански“ 2017 14 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат тимот на Гостивар (19 часот) во малата сала…
Митев отстапен на Струмица, а Мамузиќ на тимот на Кожув 2017 10 Ное
Младите и талентирани играчи на МЗТ Скопје Аеродром, Михајло Митев и Ранко Мамузиќ, сезоната ќе ја довршат…
МЗТ Скопје Аеродром лесно и убедливо го „преслуша“ Куманово 2017 10 Ное
Со подобра игра во текот на сите 40 минути и фантастичен шут од далечина, кошаркарите на МЗТ…
Куманово е првиот тест за засилениот состав на МЗТ Скопје Аеродром 2017 10 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе му гостуваат на секогаш незгодниот тим на Куманово (17.30 часот),…
Србинот Мајсторовиќ е нов член на МЗТ Скопје Аеродром 2017 06 Ное
Српскиот интернационалец, Ѓорѓе Мајсторовиќ (27 год, 208 см.) во иднина ќе настапува во дресот на МЗТ Скопје…
Блокотехна со целиот плен си замина од „Јане Сандански“! 2017 02 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа вториот пораз во домашното првенство,откако вечерва не успеаја да го…
Без Минчев и Бејли, но со Симоновски и Спасојевиќ ја пречекуваме Блокотехна! 2017 02 Ное
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го одиграат мечот од 4. коло од Првата лига и…
Рутинска победа на МЗТ Скопје на гостувањето кај Струмица 2017 25 Окт
Без никакви проблеми, лесно и убедливо, кошаркарите на МЗТ Скопје како гости ја совладаа Струмица (94-77) во…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page