Мк прва лига

Сино-белите рутински го совладаа АВ Охрид за седма победа во Првата лига 2017 25 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја запишаа седмата победа во Првата лига сезонава и тоа на домашен…
МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе го одигра заостанатиот меч со АВ Охрид! 2017 25 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе го одиграат последниот меч од Првата лига во 2017 година…
МЗТ Скопје лесно го совлада Кожув како загревање пред гостувањето кај Партизан! 2017 12 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја забележаа шестата победа сезонава во домашниот шампионат, откако вечерва без никакви…
МЗТ Скопје Аеродром попладнево на гости кај Кожув! 2017 12 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе го одиграат заостанатиот натпревар од 9. коло од Првата лига…
Собрани 130.000 денари од хуманитарната акција за помош на Стеван Гешовски! 2017 11 Дек
Крајниот епилог од хуманитарниот карактер на неодамнешното вечно дерби на МЗТ Скопје Аеродром со Работнички е собрани…
Тодоров повеќе не е тренер на МЗТ Скопје Аеродром! 2017 07 Дек
Александар Тодоров повеќе не е прв тренер на екипата на МЗТ Скопје Аеродром, откако управата на клубот…
Пораз во вечното дерби кое го игравме за помош на Гешо! 2017 06 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром загубија во денешната пресметка на домашен терен против Работнички (71-76) во последниот…
Дојдете задутре да му помогнете на Гешо - еден од ретките Македонци кои жнееле медали со СФРЈ! 2017 04 Дек
Поранешниот капитен на МЗТ Скопје Аеродром, Стеван Гешовски, за чија помош ќе биде наменет севкупниот приход од…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page