Мк прва лига

Вечерва против Карпош Соколи ќе „гостуваме“ на домашен терен 2018 17 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе го одиграат заостанатиот натпревар од 12. коло од Првата лига…
Трајковски и Симоновски за убедлива победа над Пелистер 2018 10 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до осмата победа на домашна сцена, откако вечерва, во салата „Јане…
Дуелот против Пелистер можност за поголема минутажа за талентите на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 10 Јан
Актуелниот македонски кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва, на домашен терен, ќе го одигра заостанатиот натпревар од…
Бесплатен влез за утрешниот меч против Пелистер! 2018 09 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром утре, на домашен терен во големата сала во спортскиот центар „Јане Сандански“,…
Сино-белите рутински го совладаа АВ Охрид за седма победа во Првата лига 2017 25 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја запишаа седмата победа во Првата лига сезонава и тоа на домашен…
МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе го одигра заостанатиот меч со АВ Охрид! 2017 25 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе го одиграат последниот меч од Првата лига во 2017 година…
МЗТ Скопје лесно го совлада Кожув како загревање пред гостувањето кај Партизан! 2017 12 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ја забележаа шестата победа сезонава во домашниот шампионат, откако вечерва без никакви…
МЗТ Скопје Аеродром попладнево на гости кај Кожув! 2017 12 Дек
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром денеска ќе го одиграат заостанатиот натпревар од 9. коло од Првата лига…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page