Мк прва лига

Пораз на гостувањето кај Гостивар во заостанатиот меч од 17. коло од Првата лига! 2018 06 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да ја продолжат победничката низа на домашна сцена по триумфот…
Сино-белата чета убедлива во пресметката со Куманово 2018 09 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го совладаа Куманово (87-74) во вечерашната пресметка на домашен терен во склоп…
МЗТ Скопје Аеродром домаќин на Куманово во малата сала во „Јане Сандански“ 2018 09 Фев
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе го пречекаат тимот на Куманово (18 часот), во меч од…
Мајсторовиќ опериран, ја пропушта завршницата од Купот на Македонија! 2018 08 Фев
Центарот на МЗТ Скопје Аеродром, Ѓорѓе Мајсторовиќ, ќе биде надвор од тренажниот процес во следните десетина дена,…
Со Крафорд и Нешовиќ, но без Мавра вечерва на гости кај Блокотехна! 2018 05 Фев
Актуелниот македонски кошаркарски шампион МЗТ Скопје Аеродром вечерва ќе ѝ гостува на Блокотехна (18.30 часот) во последниот…
Сино-белите лесно и убедливо ја средија Струмица 2018 26 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром без никакви проблеми ја совладаа Струмица (96-54) во денешниот меч од 14.…
Нема време за одмор: МЗТ Скопје Аеродром денеска на мегдан со Струмица! 2018 26 Јан
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром попладнево ќе го отворат 14. коло од Првата лига и тоа на…
Американецот Крафорд е нов член на МЗТ Скопје Аеродром 2018 25 Јан
Американецот Џордон Крафорд (27 год., 168 см.) е нов кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, откако беа завршени…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page