Мк прва лига

Синовец: Едвај чекам пак да ја слушнам песната на „Фемили“! 2018 21 Мар
Српскиот интернационалец Стефан Синовец, кој важи за еден од најомилените странски кошаркари кај навивачите на МЗТ Скопје…
Синовец се врати во МЗТ Скопје Аеродром, а си замина Мајсторовиќ! 2018 19 Мар
Српскиот интернационалец Стефан Синовец од денеска е нов член на МЗТ Скопје Аеродром, што претставува негов четврто…
Поразени од Работнички во меч кој траеше два дена! 2018 18 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром не успеаја да се радуваат на триумф во пресметката со Работнички (84-100)…
Лукајиќ по синоќешниот инцидент: А, што ако нѐ погодеа со стакленото шише? 2018 18 Мар
Тренерот на МЗТ Скопје Аеродром, Жељко Лукајиќ, беше некако во шок по прекинот на синоќешната пресметка со…
Стојановски: Само со перфектна игра ќе може да го победиме Работнички во „Градски парк“! 2018 17 Мар
Капитенот на МЗТ Скопје Аеродром, Дамјан Стојановски, дефинитивно ќе биде еден од главните адути во ракавот на…
МЗТ Скопје Аеродром рутинирано до бодовите во дуелот со Фени 2018 13 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до 13. победа сезонава во Првата лига, откако вечерва, во малата…
Утре на мегдан против Фени Индустри во малата сала во „Јане Сандански“ 2018 12 Мар
Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе немаат премногу време за одмор по напорното патување во Бар, со…
МЗТ Скопје Аеродром денеска го прославува 52. роденден! 2018 09 Мар
Во пресрет на задутрешниот меч против Морнар во Бар, последниот меч сезонава во АБА-лигата, екипата на МЗТ…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page