Мк прва лига

МЗТ Скопје Аеродром го врати ултраталентираниот Лука Савичевиќ во Македонија! 2020 03 Сеп
Еден од најталентираните млади кошаркари во моментов во Македонија, Лука Савичевиќ, е нов член на екипата на…
Антиќ наместо да се сокрие и прифати критика, напаѓа со лаги, навреди и инсинуации! 2020 02 Сеп
Господа од КФМ, многу зборови напишавте, меѓу кои и лични навреди, инсинуации и ноторни лаги, за што…
Господине Антиќ, угледајте се на РФМ, одврзете ќесето и - помогнете им на клубовите! 2020 01 Сеп
Со голема доза на љубомора вчера ја проследивме информацијата што побуди голем интерес во спортската јавност дека…
Баснарков четврта сезона по ред ќе ги „челичи“ кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром 2020 14 Авг
Сигурно еден од најдобрите македонски тренери за физичка подготовка на спортистите, Петар Баснарков и во следната сезона…
Николов уште една сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2020 13 Авг
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Кристијан Николов (23 год, 188 см) и следната сезона ќе го носи дресот на…
Адем Мекиќ повторно во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2020 07 Јул
Македонскиот репрезентативец Адем Мекиќ (24 год, 197 см), во следната сезона ќе го носи дресот на МЗТ…
Маслинко останува во МЗТ, потпишани договори со Бакоч и Радуловиќ! 2020 29 Јун
Македонскиот кошаркарски репрезентативец Андреј Маслинко (23 год, 208 см) и следната сезона ќе го носи дресот на…
МЗТ Скопје Аеродром е поголем од КФМ! 2020 20 Јун
За недоигрувањето на сезоната, одземената шампионска титула и идните планови на МЗТ Скопје Аеродром, дневниот весник ВЕЧЕР…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page