Мк прва лига

Влог за иднината: Талентираниот Исајловски пет години во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 19 Јул
Паралелно со формирањето на ростерот за новата сезона, управата на МЗТ Скопје Аеродром работи и на привлекување…
Марко Симоновски уште две сезони во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 13 Јул
Актуелниот кошаркарски вицепрвак, екипата на МЗТ Скопје Аеродром, продолжи со задржувањето на македонските носители на играта од…
Андрија Бојиќ уште една сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 06 Јул
Кошаркарот кој преку ноќ ги освои нашите навивачи, Србинот Андрија Бојиќ (24 год, 207 см), ќе остане…
Капитенот останува: Дамјан Стојановски уште две сезони ќе го предводи МЗТ Скопје Аеродром! 2018 06 Јул
Македонскиот кошаркарски репрезентативец, Дамјан Стојановски и во следните две сезони ќе биде лидер на МЗТ Скопје Аеродром,…
МЗТ Скопје Аеродром се засили со Американецот Медфорд! 2018 27 Јун
Доскорешниот кошаркар на литванскиот прволигаш Невезис, Лестер Медфорд (25 години) од денеска е нов член на МЗТ…
Соколов и Маслинко и следната сезона во дресот на МЗТ Скопје Аеродром 2018 26 Јун
По потврдата на тренерот Ѓорѓи Кочов и враќањето на центарот Љубомир Младеновски во тимот по една година…
Љубомир Младеновски се врати во МЗТ Скопје Аеродром! 2018 25 Јун
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром откако го потврди останувањето на Ѓорѓи Кочов на клупата, денеска го и…
Ѓорѓи Кочов и следните две сезони на клупата на МЗТ Скопје Аеродром! 2018 25 Јун
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром го реши тренерското прашање за следниот период, откако денеска беше ревидиран и…
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page