Мк прва лига

КФМ изрече нова парична казна за МЗТ Скопје Аеродром! 2021 11 Ное
рганите на Кошаркарската федерација на Македонија (КФМ), вторпат во краток период, парично го казнија МЗТ Скопје, но…
МЗТ се жалеше до Арбитража која МОРА да биде чесна и да пресуди – праведно! 2021 08 Ное
Управата на МЗТ Скопје Аеродром официјално испрати жалба до Арбитражната комисија (АК) за казната што клубот и…
КФСМ со стравична одлука, жестоко ги казни МЗТ и директорот за – Фејсбук статус(и)! 2021 03 Ное
Кошаркарската федерација на С. Македонија (КФСМ) денеска, дури еден месец подоцна, го информира нашиот клуб дека Дисциплинската…
Денешното братско дерби - нова потврда за квалитетната работа во МЗТ Скопје! 2021 29 Окт
Секој прволигашки дуел е приказна за себе, но кога станува збор за натпревар помеѓу два тима кои…
Талентираниот Величковски со 15 години ќе игра за првиот тим на МЗТ Скопје! 2021 15 Сеп
Управата на МЗТ Скопје Аеродром продолжува со заложбите за давање шанса на талентираните кошаркари, кои треба да…
Дарио Митевски следните четири години во првиот тим на МЗТ Скопје! 2021 14 Сеп
Капитенот на кадетската, јуниорската и младинска репрезентација на Македонија и доскорешен лидер на МЗТ Скопје УНИ Банка,…
МЗТ Скопје има нов експерт за кондиција – Кристијан Кајчевски! 2021 07 Сеп
Поранешниот македонски репрезентативец во традиционално карате и актуелен селектор на атлетската национална селекција, Кристијан Кајчевски, е новиот…
Со странците и со млади сили викендов на турнир во Лесковац! 2021 02 Сеп
Екипата на МЗТ Скопје Аеродром викендов ќе учествува на меѓународниот турнир во Лесковац, каде што ќе настапиме…
Страница 1 од 48
УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page