Ѓорѓе Дреновац кариерата ќе ја продолжи во германски Мителдојчер

2017 04 Авг

Српскиот кошаркарски интернационалец, Ѓорѓе Дреновац, по две сезони минати во таборот на МЗТ Скопје Аеродром, кариерата ќе ја продолжи во силното германско првенство и тоа во екипата на Мителдојчер.

Станува збор за нов член на бундес-елитата, каде што Србинот ќе се обиде да продолжи да игра во ист стил како и во сино-белиот дрес во кој дојде до две шампионски титули по ред. Договорот на Дреновац со аеродромци истече по завршувањето на минатата сезона и тој без проблеми може да биде регистриран за Мителдојчер.

Управата на МЗТ Скопје Аеродром му се заблагодарува за сѐ што даде настапувајќи за нашиот клуб и му посакува многу успех во продолжение од кариерата.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page