Одлично второ полувреме за убедлив триумф на гостувањето кај Фени

2017 08 Апр

Со одлична игра во второто полувреме, особено во фазата на одбраната, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром дојдоа до победата на вечерашното гостување кај Фени индустри (77-61), што воедно беше делумен реванш за поразот од истиот ривал на истиот терен во неодамнешното полуфинале од Купот на Македонија.

Тоа беше средба од 6. коло од Суперлигата и воедно шеста победа за сино-белите, со која останаа неприкосновени лидери на врвот од табелата. Избраниците на тренерот Анте Назор не успеаја да се одлепат во првото полувреме, но во продолжението со агресивна одбрана и прецизни шутеви дојдоа до висока предност која им го донесе посакуваниот триумф.

Ѓорѓе Дреновац со 19 поени беше најефикасен, а веднаш зад него според ефикасноста се најде Данило Мијатовиќ со 17 поени и шест скока. Шарлон Клоф средбата ја заврши со 13 поени, а Стојан Ѓуроски реализира 12 поени со шетири погодени тројки од седум обиди.

Следната средба ќе ја одиграме в четврток на домашен терен против Кожув.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page