Испечатете ја страната

Одбраната на титулата ја почнуваме дома против големиот должник од Кавадарци

2017 07 Мар

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром суперлигашкиот дел од сезоната ќе го почнат со пресметката на домашен терен против Фени индустри, што воедно ќе биде шанса за делумна одмазда за неочекуваниот пораз од кавадарчани во неодамнешното полуфинале од Купот на Македонија.

Вториот дел од домашното првенство почнува следниот викенд, а точниот термин на нашата прва средба дополнително ќе биде одреден со оглед на последната обврска во АБА-лигата, в понеделник на домашен терен против Морнар. Тоа е средба без резултатски императив со оглед што двете екипи веќе имаат обезбедено опстанок во регионалното натпреварување.

Во Суперлигата ќе настапат четирите најдобри екипи од првата фаза (Фени И., Работнички, Кожув и Куманово) заедно со двата македонски АБА-лигаши – МЗТ Скопје Аеродром и Карпош Соколи. Сите почнуваат од нула, а четирите првопласирани на крајот ќе обезбедат место во плејофот во кој полуфиналето и финалето ќе се играат до три победи.

РАСПОРЕД НА НАТПРЕВАРИТЕ

1. коло (11 март): МЗТ СКОПЈЕ – Фени индустри

2. коло (18 март): Кожув - МЗТ СКОПЈЕ

3. коло (25 март): МЗТ СКОПЈЕ - Работнички

4. коло (1 април): Карпош Соколи – МЗТ СКОПЈЕ

5. коло (5 април): МЗТ СКОПЈЕ - Куманово

6. коло (8 април): Фени индустри - МЗТ СКОПЈЕ

7. коло (15 април): МЗТ СКОПЈЕ – Кожув

8. коло (22 април): Работнички - МЗТ СКОПЈЕ

9. коло (26 април): МЗТ СКОПЈЕ – Карпош Соколи

10. коло (29 април): Куманово - МЗТ СКОПЈЕ