Лесна победа над Фени за ново финале во Суперкупот

2016 22 Сеп

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром ќе играат во финалето од македонскиот Суперкуп, откако вечерва без поголеми проблеми го совладаа Фени индустри (83-50) во полуфиналната пресметка од ова натпреварување, кое денеска и утре се одржува во салата „Јане Сандански“ во организација на Македонската кошаркарска федерација (МКФ).

Неизвесноста во овој меч траеше само во првите две-три минути, по што „металците“ со серија 15-2 дојдоа до првото двоцифрено водство (20-8), кое до крајот само го зголемуваа. Гледачите во салата имаа шанса да уживаат во мајсториите на сите играчи кои тренерот Емил Рајковиќ ги имаше на располагање, кои, пак, покажаа дел од својот квалитет, пред сѐ со агресивна одбрана и со атрактивни потези во нападот. Единствен кој не влезе во игра беше рековалесцентот Марко Симоновски, кој неодамна влезе во тренажен процес по подолгата пауза поради повреда на 'рбетот.

Џош Скот со 14 поени, шест скока и три асистенции беше централна фигура во составот на шампионот, Адем Мекиќ постигна 12 поени со три скока двоцифрен ефект имаше уште и Џеремаја Мејси со 11 поени и седум скока. Тори Томас и Шарлон Клоф реализираа по девет поени, Јуре Лалиќ осум, а Ксавиер Темс и Ѓорше Дреновац по седум.

Наш противник на патот кон трофејот ќе биде победникот од второто полуфинале помеѓу Карпош Соколи и Куманово, кој се игра подоцна вечерва. МЗТ Скопје Аеродром е бранител на пехарот, кој го освои во ланското издание од Суперкупот во Охрид.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page