МЗТ Скопје поразен на стартот од финалето

2016 18 Мај

Тимот на МЗТ Скопје е поразен од Куманово во првиот натпревар од финалната серија која вечерва започна во СЦ Јане Сандански. Куманово одигра одличен натпревар и славеше со резултат 84-87, а со тоа и поведе со 1-0 во меѓусебниот дуел.  Мечот помина во израмнета игра на двете страни, иако МЗТ Скопје во последниот период имаше висока предност од 11 поени разлика на 5 минути до крајот на средбата. Но токму при таа разлика започна фанастичната серија на гостинските кошаркари од 25-11 со која направија целосен пресврт и го добија натпреварот.

Бојан Трајковски беше прв играч на вечерашната средба со 32 поени и 14 скока.

Во тимот на МЗТ Скопје, Ѓорѓе Дреновац постигна 21 поен. Дамјан Стојановски беше стрелец на 20 поени, додека Данило Мијатовиќ средбата ја заврши со 16 поени.


Следниот меч од финалната серија се игра во сабота, а домаќин во тој дуел е тимот на Куманово.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page