МЗТ Скопје подобар од Фени 95-64

2016 06 Мај

Во првиот меч од полуфиналната плејоф серија, кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром триумфираа над тимот на Фени Индустри со резултат 95-64 и со тоа поведоа со 1-0 во победи. Искористувајќи го отсуството на неколку клучни играчи на гостинскиот состав, кошаркарите на МЗТ Скопје многу рано создадоа двоцифрена предност која од четвртина во четвртина само ја зголемуваа и сосема заслужено дојдоа до триумфот.

Урош Луковиќ беше прв стрелец на вечерашната средба со 23 поени и 11 скока. Со двоцифрен број на поени беа уште и Дреновац со 14п, Младеновски 13п, Стојановски 12п, Мијатовиќ 10п.

Кај гостите од Кавадарци, Бобан Стајиќ беше прв играч со 13 поени.

Вториот натпревар од полуфиналната серија помеѓу Фени Индустри и МЗТ Скопје ќе се одигра во Кавадарци, а е закажана за недела (08.05.2016) со почеток од 19.30ч.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page