Пораз на домашен терен од К.Соколи

2016 24 Апр

Во последниот меч од 28.то коло на домашниот кошаркарски шампионат, МЗТ Скопје Аеродром на домашен терен во СЦ Јане Сандански беше совладан од тимот на Карпош Соколи со резултат 68-83.

МЗТ Скопје одигра лош натпревар со исклучок на вториот период од средбата кој го доби со 23-14, додека во останатите четвртини гостите беа подобар противник и сосема заслужено дојдоа до победата.

Најпрецизни во победничкиот состав беа Болтиќ и Шепа со по 20 постигнати поени.

Кај МЗТ Скопје Дамјан Стојановски беше прв стрелец со 16 постигнати поени.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page