МЗТ Скопје сопрен во Куманово

2016 20 Апр

Трет пораз на кошаркарите на МЗТ Скопје во домашното првенство. Актуелниот шампион вечерва беше совладан од составот на Куманово со резултат 80-70, што за МЗТ Скопје значеше и прекин на серијата од девет последователни победи. Домашниот состав ги доби четири четвртини и сосема заслужено ги освои двата бода во овој дуел.
Кумановчани беа предводени од двоецот Костоски-Симоновски кои реализираа 20, односно 18 поени, додека добра игра прикажа и Вукашин Мандиќ кој средбата ја заврши со 15 поени.
Кај МЗТ Скопје, Марко Љубичиќ постигна 24 поени, Дреновац и Мијатовиќ беа стрелци на 15 поени.

МЗТ Скопје останува првопласиран на табелата со скор од 24 победи и 3 порази, а во последното коло на домашен терен го очекува дуелот со второпласираниот тим на Карпош Соколи.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page