Гостински триумф над Кожув 54-61

2016 09 Апр

Кошаркарите на МЗТ Скопје продолжуваат со добрите игри и победи во домашниот кошаркарски шампионат и по 25.то коло кое беше на програмата денеска. Во Гевгелија, избраниците на тренерот Александар Јончевски го совладаа домаќинот Кожув со резултат 54-61 и со тоа ја забележаа 23.та победа.

Актуелниот шампион одлично го отвори мечот и на крајот од првата четвртина веќе имаше убедливо водство од 15 поени разлика, додека на полувреме позитивата беше зголемена за дополнителни три поени (20-38). Домашните кошаркари одиграа подобро во второто полувреме и успеаа да ја намалат негативата, но тоа не беше доволно да го спречат поразот.

Со 18 постигнати поени, Ѓорѓе Дреновац беше прв стрелец кај МЗТ Скопје. Данило Мијатовиќ постигна 14, додека Душко Буниќ средбата ја заврши со 9 поени и 12 скока.

Кај Кожув, американците Пен и Вајт беа најдобри со 14, односно 13 поени.

МЗТ Скопје својот следен меч ќе го одигра во сабота (16.04.2016) кога го пречекува тимот на Фени Индустри.

УниБанкаОпштина Аеродром

За нас

 
МЗТ Скопје Аеродром е кошаркарски клуб од Општина Аеродром, Македонија. Клубот е основан во 1966 година и во својата историја има освоено шест титули во Македонската кошаркарска лига во рамките на Југославија (1970, 1971, 1972, 1973, 1974, 1979), седум по осамостојувањето на Македонија (2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017, 2019) како и девет титули во Кошаркарскиот Kуп на Македонија (1996, 1997, 1999, 2000, 2012, 2013, 2014, 2016, 2018).
Покрај настапите во Македонската лига, „МЗТ Скопје Аеродром“ настапувал и во регионалната „АБА Јадранска лига“, како и во УЛЕБ Еврокупот.

Локација

Адреса: Булевар Јане Сандански бр.1, 1000, Скопје. Република Македонија

Контакт

тел/фах: +389 2 2444-567

email: Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

 

Следете не и на

Top of Page